Oldřich Jelen

Narodil se v roce 1961 v Bělé pod Bezdězem.

Po třech letech studia na pražské AVU začal pracovat jako ilustrátor.

Po dobu pěti let ilustroval v předních českých časopisech a novinách. Nejprve přispíval do Národních Listů. Zde se potkal s textařem Michalem Horáčkem, a toto setkání bylo pro jeho další tvorbu zásadní. V roce 1993 v časopise Mladý Svět ilustroval Horáčkovy Dopisy z lásky a nenávisti. Tím se dostal do povědomí široké veřejnosti jako nový originální tvůrce.

Touto úspěšnou spoluprací se odstartovala plejáda dalších zajímavých pracovních nabídek: Lettre internationale 1993-94, Playboy 1994, Středoevropské noviny (příloha LN) 1994, KMIT - časopis Centra nezávislé žurnalistiky 1996, Transitions (mezinárodní magazín o proměnách v postkomunistických společnostech) 1997, Penthouse 1996, Pátek LN 1997, Sisyfos 1997, QUO 2000.

V roce 1998 začal pracovat jako ilustrátor pro nakl. Albatros. V témže roce získal cenu nakl. Albatros za ilustrace ke knize Josteina Gaardera "Haló, je tu někdo?", v roce 1999 byl v Brně oceněn Zlatou stuhou za ilustrace ke knize J.Gaardera "Jako v zrcadle, jen v hádance".

Do roku 2004 vytvořil ilustrace k desítkám dalších knih. Mezi jeho nejznámější práce patří ilustrace ke knihám esejů Michala Horáčka "O české krvi otců vlasti" a "O tajemství královny krav", které vydalo nakl. LN. Jeho knižní ilustrace si našly nadšené příznivce i v zahraničí.

Velmi úspěšnou se stala kniha irské autorky Bairbre McCarthy Příběhy skřítků Leprikónů vydaná s Jelenovými ilustracemi nakladatelstvím Albatros, která byla posléze vydána v anglické verzi také v Irsku.

V roce 2009 tuto knihu předal americkému prezidentovi Baracku Obamovi irský premiér Brian Cowen jako dárek pro Obamovy dcery.

V současné době se věnuje grafické technice tisku z kamene ( litografii ), ve které zhodnocuje svoji dokonalou kresebnou techniku. Své grafické listy spoluvytváří v litografické dílně s tiskařským mistrem Petrem Korbelářem. Řemeslná kvalita těchto grafických listů je výjimečná i ve světovém měřítku.

Kromě volné grafiky se zabývá především tvorbou ex libris pro sběratele z celého světa. Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

Obrazy autora